MODELE BMW

BMW R69S 1961 Atlas 1:24 BMW R69S 1961 Atlas 1:24
Producent: ATLAS
Cena:

59,00 zł

szt.
zobacz więcej
BMW 501 Polizei Atlas 1:43 BMW 501 Polizei Atlas 1:43
Producent: ATLAS
Cena:

69,00 zł

szt.
zobacz więcej
BMW Isetta 250 1955 Welly 1:18 red BMW Isetta 250 1955 Welly 1:18 red
Producent: WELLY
Cena:

99,00 zł

szt.
zobacz więcej

 

Bayerische Motoren Werke AG, znane powszechnie jako BMW, to niemiecki producent samochodów, motocykli i silników. Historia marki sięga początku XX wieku. BMW zostało założone 7 marca 1916 roku jako Bayerische Flugzeugwerke AG (Bawarskie Zakłady Lotnicze) przez Gustava Otto i Karla Rappa. Początkowo firma specjalizowała się w produkcji silników lotniczych. W 1922 roku, po kłopotach finansowych, firma została przejęta przez Rapp Motorenwerke GmbH. W wyniku tej fuzji powstało Bayerische Motoren Werke AG. Zmiana nazwy odzwierciedlała zmianę fokusu z lotnictwa na produkcję silników samochodowych.

Pierwszy samochód marki BMW, Dixi 3/15 PS, był licencyjną wersją brytyjskiego Austina 7. Produkcja rozpoczęła się w 1928 roku, a ten model zyskał popularność jako dostępny samochód dla szerszej publiczności. W okresie międzywojennym BMW kontynuowało rozwój samochodów, a także zdobyło uznanie za udział w wyścigach samochodowych. W tym okresie powstały m.in. modele BMW 328 i BMW 327. W czasie II wojny światowej fabryka ulega zniszczeniu. Jednak BMW zaczęło się odbudowywać, a jednym z kluczowych modeli był BMW 501, który wprowadzono w 1952 roku. W 1954 roku BMW nawiązało współpracę z włoskim producentem Iso Spa, aby produkować licencyjne wersje mikrosamochodu Iso Isetta. BMW zobaczyło w tym modelu potencjał jako małego, ekonomicznego pojazdu, który mógłby przyciągnąć klientów w warunkach powojennego odbudowywania gospodarek. Isetta zyskała popularność głównie dzięki swojemu nietypowemu designowi. Pojazd miał jedno drzwi z przodu, co ułatwiało wsiadanie i wysiadanie. Drzwi były umieszczone z przodu, a kierowca wchodził do pojazdu, podnosząc kierownicę wraz z przednią częścią nadwozia.

W latach 60tych i 70tych BMW zyskało renomę w świecie sportów motorowych, zwłaszcza dzięki modelom takim jak BMW 2002 oraz BMW 3.0 CSL. W tym okresie narodziła się również seria sportowych samochodów BMW M.W latach 70tych i 80tych BMW wprowadziło dwie kluczowe linie modelowe - Serię 3 i Serię 5. Obydwa te modele stały się później flagowymi produktami marki i zdobyły popularność na całym świecie. W latach 90. BMW rozszerzyło swoją ofertę o modele z wyższej półki, takie jak BMW 7 Series oraz ekskluzywną linię roadsterów BMW Z.

W ciągu ostatnich kilku dekad BMW wprowadziło wiele innowacyjnych technologii i designów. Marka koncentruje się na samochodach elektrycznych i ekologicznych rozwiązaniach, a także rozwija się w obszarze nowoczesnych technologii motoryzacyjnych. BMW stało się symbolem niemieckiego inżynieryjnego know-how, luksusu i sportowego stylu jazdy, zdobywając szerokie uznanie na światowym rynku samochodowym. W 1998 roku BMW nabyło markę Rolls-Royce Motor Cars, co było ważnym wydarzeniem w historii obu firm. Rolls-Royce to brytyjski producent luksusowych samochodów, który zdobył światową renomę dzięki ekskluzywnym modelom i tradycji rzemieślniczej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl