Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

MODELE ASTON MARTIN

Aston Martin to brytyjska marka, która została założona w 1913 roku przez Lionela Martina i Roberta Bamforda. Firma początkowo nosiła nazwę Bamford & Martin Ltd. i specjalizowała się w produkcji samochodów sportowych.

W 1914 roku firma wyprodukowała swój pierwszy samochód, który otrzymał nazwę Aston Martin, na cześć wzgórza Aston Clinton znajdującego się w pobliżu jej siedziby. Po wybuchu I wojny światowej produkcja samochodów została wstrzymana, a firma zaczęła dostarczać silniki lotnicze dla wojska.

Po zakończeniu wojny firma kilkukrotnie zmieniała właścicieli, a w 1947 roku została przejęta przez Davida Browna, który wprowadził na rynek serię modeli DB. W 1950 roku do produkcji wszedł Aston Martin DB2, który stał się wkrótce kultowym modelem marki.

W latach 60 samochody marki Aston Martin zagrały jedne z głównych ról w serii filmów z  Jamesem Bondem i było to jedno z najlepszych lokowań produktu w historii kina. Niestety mimo tego w latach 70 firma znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i kolejny raz była zmuszona zmienić właściciela.

W latach 80 marka powróciła na rynek z nowymi modelami, takimi jak V8 Vantage i Virage. W 1994 roku Aston Martin został przejęty przez Ford Motor Company, a następnie w 2007 roku za niebotyczną kwotę 479 mln funtów brytyjskich trafił pod skrzydła konsorcjum tworzonego przez Davida Richardsa, Johna Sindersa, Investment Dar i Adeem Investment Co.

W 2018 roku firma została wprowadzona na giełdę jako Aston Martin Lagonda Global Holdings plc. Obecnie Aston Martin jest uznanym producentem luksusowych samochodów sportowych, m.in. modeli takich jak DB11, Vantage i DBS Superleggera. Niedawno w jej ofercie pojawił się również długo oczekiwany przez klientów marki suv DBX, który znacząco przyczynił się do zwiększenia produkcji firmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl